Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > MAGAZÍN > Chorvátska kuchyňa

Chorvátska kuchyňa

Pršut - bravčová šunka, chorvátska kuchyňa

Chorvátsko - krásna krajina s rôznorodou kuchyňou. Kým chorvátska kuchyňa (vnútrozemská) má prvky maďarskej či slovenskej, prímorská kuchyňa je blízka starej gréckej či talianskej kuchyni. 

Gurmánska kuchyňa Chorvátov

Obľúbeným mäsom Chorvátov je jahňacina, teľacie alebo baranie, pečené na ražni. Teľacie vyprážané rezne majú veľkú obľubu v celom Chorvátsku - stoja určite za ochutnanie. Miestni obyvatelia sa pýšia „zágrebským rezňom“ je to teľací plátok plnený šunkou a syrom, opražený v trojobale.

Chorvátsko je prímorská krajina tak v Chorvátskej kuchni a v ich jedálničku nechýbajú ryby. Ryby sa pripravujú  na rošte s rôznymi prísadami. Ustrice podávajú surové s kvapkami citrónovej šťavy. Chobotnicesépie sa pokrájané vyprážajú alebo ich pridávajú do rizota. Taktiež odporúčame ochutnať vyprážané olihne.
Zelenina nesmie chýbať
na žiadnom hlavnom chode, má u nich väčšiu obľubu ako napr. zemiaky či ryža. Používajú rôzne druhy zeleniny od fazule, cukety, mrkvy, mangoldu, brokolice, karfiolu až po hrach, paradajky a papriku. Šaláty ochucujú len kvapkami olivového oleja a vinného octu.

V Chorvátskej kuchyni sú veľmi obľúbené aj múčniky predovšetkým palacinky, záviny, pečivo, vyprážané v oleji (fritule, kroštule) a najrôznejšie torty, zmrzlina, ovocné šaláty a poháre.

Miestnou špecialitou je nepochybne skvelý, aj keď drahý pršut. Pršut je bravčová šunka údená v dyme na otvorenom ohnisku  a sušená vzduchom.

Chorváti pijú v prvom rade víno.  Víno si miešajú s vodou alebo minerálkou a pijú ho k jedlu. Väčšina vín je kvalitná. Čo sa týka tvrdšieho alkoholu patrí tam miestna špecialita menom loza (pálenka z hrozna) a rakija, taktiež je známy bylinný likér travarica alebo višňový likér maraskino.

Nechajte sa zviesť a ochutnajte z pestrej ponuky jedál. Chorvátska kuchyňa Vás určite dostane...


Určite si pozrite

Chorvátske recepty

Chorvátske recepty

Prinášame Vám recepty obľúbených chorvátskych jedál. Prichystajte si chorvátske jedlo podľa našich receptov z bohatej ponuky chorvátskej kuchyne. Potrebujeme: 2 kg mušlí, 150 ml olivového oleja, 4-6...

Chorvátske recepty

Regionálna kuchyňa

Regionálna kuchyňa

Prinášame Vám informácie o regionálnej kuchyni v Chorvátsku. Prečítajte si, ktoré pokrmy sú v jednotlivých oblastiach Chorvátska považované za tradičné a ktoré rozhodne stoja za ochutnanie. Stredné ...

Regionálna kuchyňa

Fotogaléria