Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Dovolenka južná Dalmácia

Dovolenka Južná Dalmácia - Chorvátsko

Dovolenka Chorvátsko Južná Dalmácia

Južná Dalmácia je pomerne rôznorodou oblasťou, ktorá začína mestom Ploče a siaha k hranici s Čiernou Horou. Pre slovenských turistov je najvzdialenejšia z oblastí Chorvátska. Väčšia vzdialenosť je však vykompenzovaná nižšími cenami, pomerne nedotknutou prírodou a menším turistickým ruchom.

dovolenka v Južnej Dalmácii

Stredomorské podnebie, bohaté možnosti kúpania a opaľovania od júna do septembra robí z dovolenky v Južnej Dalmácii ideálne miesto pre letnú dovolenku. Počas dovolenky v Južnej Dalmácii môžete navštíviť historické mesto Dubrovník, ktoré je skutočným skvostom oblasti - miesto svetového dedičstva UNESCO - a úzky polostrov Pelješac, spolu s ostrovmi Korčula, Mljet a Lastovo, a Elafitské ostrovy. Po tri stáročia tvorila táto oblasť republiku Ragusa (pod týmto názvom bol známy Dubrovník až do konca 1. svetovej vojny), kým ju nezlikvidoval Napoleon. 

História Dubrovníku

Dovolená Južná Dalmácia

Dubrovník, ktorý Lord Byron, anglický básnik a dobrodruh z 18. st. opísal ako "Perlu Jadranu", je jedným z najkrajších miest v celom Chorvátsku - dokonca aj pri opakovaných návštevách budete zakaždým objavovať jeho nové kúzlo. Je pozoruhodný nielen pre svoju dlhú námornú históriu a liberálny systém vlády, ale aj vďaka mimoriadne dobre zachovanému opevneniu. Do začiatku 15. st. mesto zrušilo otrokárstvo (400 rokov pred Spojenými štátmi) a ustanovilo svoju vlastnú verejnú zdravotnú službu aj jeden z prvých sirotincov v Európe.

V Dubrovníku sa tiež objavil jeden z najskorších karanténnych systémov v Európe, ktorý mal chrániť mesto pred morom. A to všetko dosiahlo mesto bez vlastnej armády a spoliehalo sa pritom na starostlivú diplomaciu a bohatstvo vytvorené prostredníctvom živého námorného obchodu.

Na juh od Dubrovníka

Južne od Dubrovníka stojí malé mestečko Cavtat, bývalá grécka kolónia Epidaurus. Keď bolo toto grécke mesto v 7. st. vyplienené, vyhnané obyvateľstvo sa presunulo nahor po pobreží, založili Ragusa/Dubrovník a čoskoro sa k nim pripojili ich slovanskí susedia a vytvorili dnešné jadro mesta. Na juh od Cavtatu sa nachádzajú hranice s Čiernou Horou. Na opačnej strane hranice leží lákavo blízko nádherný Kotorský záliv. Dovolenka v južnej Dalmácii je teda lákavá nielen pre milovníkov telplého počasie ale aj pamiatok a prírodných krás.

Ďalšie krásne miesta južnej Dalmácie

Dovolená Južná Dalmácia

Dovolenku v Južnej Dalmácii môžete prežiť aj na polostrove Pelješac, ktorý sa môže pochváliť zachovaným a krásnym opevnením v meste Ston, ktorého soľné panvy výrazne prispievali k raguskému bohatstvu. O kus ďalej po polostrove smerom na sever sa v oblasti Dingač pestujú jedny z najlepších chorvátskych červených vín. U základne polostrova sa nachádza reťaz malých ostrovčekov zvaných Elafiti (Jelení ostrovy). Naproti cez úzky prieliv smerom od Pelješac sa nachádza stredoveké opevnené mesto Korčula, jedno z najkrajších miest na celom Jadrane. Podľa obľúbeného rozprávania išlo o pôvodný domov cestovateľa Marca Pola, ktorého kniha cestopisov mala značný vplyv na dejiny západnej cestovateľskej literatúry a nepochybne na mnoho storočí ovplyvnila západné vnímanie východnej Ázie.

Ostrovy južnej Dalmácie

Južne od Korčuly a Pelješac sa tiahne ostrov Mljet s jedným z najpopulárnejších národných parkov v Chorvátsku, známy sviežimi lesmi a idylickými slanovodnými jazerami. Ešte ďalej od pevniny je ostrov Lastovo - zhruba rovnako ďaleko ako hlavné ostrovy chorvátskeho súostrovia - a rozkladá sa na ňom prírodná rezervácia. Na ostrov premáva pomerne málo návštevníkov, čo má pozitívny vplyv na tunajší ekosystém. Koná sa tu však jeden z najdivokejších fašiangových festivalov v celom Chorvátsku. Dovolenku v Južnej Dalmácii zabezpečujeme na polostrove Pelješac, teda v srdci Južnej Dalmácie, odkiaľ je to na všetky strany veľmi blízko.

Klientom, ktorí neradi absolvujú dlhšiu cestu môžeme ponúknuť dovolenku na Istrii. Súčasne aj dovolenka v severnej Dalmácii nie je náročná na cestovanie, napríklad do Zadaru a jeho letovísk odbočíte z diaľnice a v okamihu ste pri mori.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Dovolenka Pelješac

Polostrov Pelješac je druhý najväčší polostrov na Jadrane (plocha 348 km2) - 65 km dlhý a až 7 km široký. Pelješac leží v južnej Dalmácii medzi Neretvanským a Malostonským prielivom na severe a sev...

Dovolenka Pelješac

Dovolenka Orebič

Dovolenka v Orebiči patrí k jednoznačne najobľúbenejším letoviskám Južná Dalmácia a to najmä vďaka panenskej prírode, krištáľovému moru a najväčšiemu počtu slnečných dní v Chorvátsku. Orebič sa ...

Dovolenka Orebič