Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Dovolenka južná Dalmácia > Dovolenka Orebič

Dovolenka Orebič - Chorvátsko

Dovolenka v Orebiči patrí k jednoznačne najobľúbenejším letoviskám Južná Dalmácia a to najmä vďaka panenskej prírode, krištáľovému moru a najväčšiemu počtu slnečných dní v Chorvátsku.

DOVOLENKA V Orebič

Orebič sa nachádza na juhozápade polostrova Pelješac s 1500 obyvateľmi. Naproti je mesto Korčula, od ktorého je oddelené Pelješackým kanálom a je sním spojený pravidelnou trajektovou dopravou. Pokiaľ však nejdete autom, je lepšie sa dopraviť jedným z frekventovaných spojov malými osobnými loďkami, ktoré jazdia priamo do Starého Mesta letoviska Korčula - trajekty s automobilmi kotvia 2 km od mesta vo väčšom prístave Dominće. Počas Vašej dovolenky na polostrove Pelješac tak určite nebudete mať núdzu s výberom akýchkoľvek aktivít.

 

Gastronomická ponuka

Poloostrov Pelješac uspokojí svojou ponukou aj tých najvyberavejších. Ochutnať môžete rybie špeciality v miestnych konobách po celom Pelješac, alebo môžete navštíviť sedliacku domácnosť a vyskúšať najkvalitnejšie mäso pripravené tradičným spôsobom. Na ľahký obed alebo príjemnú večeru pri mori si zájdite do niektorej z pizzérií a reštaurácií.

Západne od Orebiča

dovolenka OrebičAsi 7 km západne od Orebiča stojí malé mesto Viganj, ktoré sa teší obľube milovníkov kempov a v láske ho majú tiež vyznávači windsurfingu a ďalších vodných športov. Pravidelne sa tu konajú chorvátske poháre vo windsurfingu. Od Vigano smerom do vnútrozemia sa nachádza jedno z najvýznamnejších miestnych archeologických nálezísk z poslednej doby, jaskyne neďaleko dediny Nakovana s ilýrskej svätyňou, ktorá sa datuje do doby pred viac ako 2000 rokmi. Vstup do jaskyne bol po náleze zapečatený a tunajšie artefakty sa preto podarilo až do dnešných dní uchrániť pred vydrancovaním.

Vinársky región

Kúsok na východ od Orebića sa tiahne malá oblasť na úbočí kopca okolo Dingač, kde sa produkuje jedno z najlepších červených vín v Chorvátsku. Víno Dingač je temné, dosť hutné a vyrába sa z hrozna Plavac Mali. Terén v tejto oblasti je značne príkry, a aby sa dedinčania dostali k viniciam, nakoniec v 70. rokoch 20. st. prekopali úbočím kopca tunel, aby si ušetrili námahu a nemuseli sa so svojimi oslíkmi lopotiť cez vrchol kopca.

Vínne pivničky

Pelješac je domovom najznámejších chorvátskych červených vín. Navštívte vínne pivničky v pelješackej župe, v mestečku Potomje, Kuna, Pijavicino, Postupim a ochutnajte preslávené vína Dingač a Postup. Svoj výlet môžete doplniť návštevou vinohradov s odrodou vínnej révy Plavac Mali v Dingač a Postupe, ktoré rastú v chránenom STRP pásme pri mori.

Vinárstvo sa na Pelješac rozvíjalo už od čias Rimanov. Okrem špičkových vín ponúkajú vínne pivničky na Pelješac tiež kvalitné stolové červené vína vyrobené z odrody Plavac Mali, a vyrábajú sa tu tiež ďalšie produkty z vínnej révy, aperitívy, dezertné vína a likéry.

Zábava a kultúrne vyžitie pri dovolenke v Orebiči

Dovolenka OrebičPri Vašej dovolenke v Orebiči zažijete veľa kultúrnych podujatí. Preverte si pred odchodom, prostredníctvom internetu, ponuku kultúrnych podujatí v dobe Vášho pobytu. Prípadne sa informujte ihneď po príchode v niektorej z informačných kancelárií.

Navštíviť môžete ľudové slávnosti v malých mestečkách, či stretnutie klap (speváckych súborov) v Orebići, Noc pelješackých plachiet a mnohé ďalšie.

Výstup na vrchol Sveti Ilja

Sveti Ilja, dramatický, vysoký vrchol u východného konca polostrova Pelješac naproti Korčule, ponúka jednu z najkrajších turistických trás na celom chorvátskom pobreží. Chodník začína na úrovni mora a vedie až na skalnatý vrchol vo výške 961 m, s krásnym výhľadom na zvlnený hrebeň polostrova Pelješac a ďalej na ostrov Korčula. Chodník je jasne značený, vychádza z Orebića, prechádza okolo františkánskeho kláštora a potom trvalo stúpa po ľahkej ceste smerom nahor až na vrchol. Na cestu tam a späť si vyhraďte približne 5 hodín. Na výstup sa dobre zásobte pitnou vodou - po ceste nie je žiadny zdroj pitnej vody. Vodu z malej studne pri ceste je nutné prevariť - a v počiatočných partiách chodníky nájdete len málo tienistých miest, prípadne vôbec žiadny tieň. Ďalšie informácie vám môže poskytnúť informačná kancelária v Orebići. Radi by ste v Orebiči prežili svoju dovolenku? Potom sa zamerajte na stránku ubytovania Orebič.

Možnosť výletu

Počas dovolenky v Orebiči odporúčame výlet do mesta Ston, ktoré má bohatú históriu a je tu k videniu dlhé opevnenie, vrátane veží, bastiónmi a pevnosťou. Ston sa v skutočnosti delí na dve časti: Mali Ston na severe a Veliki Ston na juhu. Druhému z nich sa často hovorí iba Ston. Mesto sa rozkladá na úzkej šiji polostrova Pelješac a v najužšom bode vedie most, ktorý spája dlhý hornatý polostrov s pevninou. Najpôsobivejším rysom mesta sú ohromné ​​stredoveké hradby a opevnenia, ktoré tu medzi 14. a raným 16. st. postavila Republika Ragusa (Dubrovník). Hradby, ktoré polostrov úplne izolovali od pevniny, doteraz tvoria jedno z najpôsobivejších opevnení v celom Chorvátsku. Dôvod pre stavbu hradieb možno uvidieť ešte dnes v rovinách nad mestom - soľných panvách vo Veľkom Stone, ktoré výrazným spôsobom prispeli do pokladnice stredovekej republiky a podporovali námorný obchod.

Dovolenka OrebičMali Ston sa preslávil aj svojimi ustricami, ktoré mnohí znalci oceňujú ako najlepšie v celom Chorvátsku. Ochutnať taniere miestnych ustríc (a tiež mušlí) patrí k nevyhnutným súčastiam každej návštevy tejto oblasti. Ustrice sa pestujú v plytkých morských poliach okolo Malého Stonu. V júli a v auguste sa v Stone koná Letný festival, plný hudby a divadla.

Veliki Ston je pozoruhodne zachovalé mesto, keď uvážime, že bol cieľom ničivých spojeneckých bombardovacích náletov počas 2. svetovej vojny a za Vlasteneckej vojny ho ostreľovali Srbi. Oblasť potom v roku 1996 zasiahlo veľké zemetrasenie a je prekvapujúce, že vôbec niečo doteraz stojí, čo nám dáva predstavu o tom, ako pevné tunajšie múry skutočne sú. Dodnes stojí viac ako 6 km múrov, vrátane 20 zo zhruba 40 pôvodných veží a bastiónmi, a niekoľko pevností, napríklad Koruna v Malom Stone, Kaštio na Veľkom Stonu a Tvrdava Podzvizd na vyvýšenom mieste medzi oboma časťami mesta. Vstup do hradieb sa nachádza na oboch stranách Veľkého Stonu či od pevnosti Koruna v Malom Stone. Výstup k pevnosti Tvrdava Podzvizd vás ocenia skvelým výhľadom na opevnenia, na polostrov Pelješac i na vzdialený ostrov Mljet.

Pôvodné osídlenie tu v skutočnosti stálo na kopci medzi oboma mestami, predtým než došlo s pomocou ragusanských financií k stavbe Malého a Veľkého Stonu. Doteraz tu stojí veľmi starý románsky kostol sv. Michala (sv. Mihael), ktorý bol postavený okolo roku 1080 a skrýva jedny z najstarších zachovaných fresiek v Chorvátsku. Medzi ďalšie zaujímavé budovy vo Veľkom Stone patrí biskupský palác z 16. st. a kostol sv. Mikuláša (sv. Nikola). Na oboch pamiatkach si všimnite niekoľko reliéfnych sôch sv. Blažeja (sv. Vlaho), patróna Dubrovníka.

V Stone zastavujú pravidelné autobusové spoje z hlavnej autobusovej stanice v Dubrovníku smerom do Orebiča na konci polostrova. Obe mestá sú len neďaleko od seba - navzájom ich delí príjemná, zhruba dvadsať minutová, prechádzka.

Rozmanitosť ponuky letoviska Orebič je v ich dedinách. V loviskách si môžete užívať v rybích reštauráciách, vo Vigano a Kučišti adrenalín a vyskúšať si svoje možnosti vo windsurfingu, a nakoniec sa zoznámiť so zvláštnym rastlinným svetom na kopci sv. Ilija. Orebič je Vašou voľbou pre rodinnú dovolenku. Západná časť obce ponúka vôňu vinohradov.

Orebič a okolie sú miestom pre Vašu nezabudnuteľnú dovolenku!

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Najobľúbenejšie dovolenka v Orebiči

Apartmány Vila Lidija Pelješac - Orebič

Vila Lidija je umiestnená v pokojnej časti Orebiča v blízkosti mora aj centra, má veľmi výhodnú pozíciu - kamkoľvek sa dostanete pomerne rýchlo. Ubyt... WiFiKlimatizáciaPlážObchodStravovanieAutobusová dopravaVlastná dopravaApartmány Vila LidijaLast minute 2%

KÚPIŤ