Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Dovolenka na chorvátskych ostrovoch > Dovolenka ostrov Šolta

Dovolenka ostrov Šolta - Chorvátsko

Stredne veľký ostrov Šolta (15 km juhozápadne od Splitu) je vďaka svojej panenskej prírode jedným z najkrajších chorvátskych ostrovov, úplne ideálnym miestom pre malú robinsonádu. Dovolenka na ostrove Šolta nie je ale vhodná len pre vyznávačov robinsonád, ale vďaka dostupnosti všetkých základných služieb pre širokú vrstvu klientov.

DOVOLENKA NA OSTROVE ŠOLTA

Šesťdesiat kilometrov dlhé pobrežie Šolty je popretkávané množstvom okúzľujúcich zátok a pláží. V jeho blízkosti sa nachádza aj rad menších ostrovčekov. V súčasnosti má Šolta asi 1500 stálych obyvateľov sídliacich v niekoľkých dedinách. Od pevniny je ostrov oddelený úzkou úžinou - Splitske vrata. Naše kapacity sú na ostrove Šolta obmedzené, ak bude vo Vami vybranom termíne obsadené, môžete si prezrieť dovolenku na ostrove Brač. Ak neradi dlho cestujete, potom bude pre Vás najvhodnejšia dovolenka na ostrove Pag.

More, príroda a klimatické podmienky na Šolte

Dovolenka na ostrove Šolta

Priemerná teplota na ostrove Šolta počas leta presahuje 30 stupňov Celzia a počasie je tu veľmi stabilné (veľmi príjemné podmienky pre teplomily). Zdravé priaznivé podnebie Šolty objavil už cár Dioklecián, ktorý tu trávil chvíle odpočinku. Neuveriteľná čistota a priezračnosť vody vás pri dovolenke na Šolte očarí pri pozorovaní podmorského života. Pri troche šťastia sú k videniu okolo ostrova Šolta aj delfíny. Najväčšími zátokami na severnom pobreží Šolty, vystavenom severným vetrom, sú Rogač a Nečujam. Zátoka Maslinica na západnom pobreží je chránená skupinou ostrovčekov a útesov a vystavená iba severozápadným vetrom. Dediny vo vnútrozemí ostrova Šolta sú pozoruhodné svojou rázovitou ľudovou architektúrou so starými vidieckymi stavbami a ich typickými dvormi. Napríklad v obci Grohote môžete uvidieť opevnené sedliacke stavby. Dovolenku na Šolte trávi každý rok aj veľa alergikov, predovšetkým detí, najčastejšie v zátoke Rogač.

Dopravné spojenie na Šoltu

Na dovolenku na ostrove Šolta Vás dopraví trajekt zo Splitu, ktorý dopláva do dediny Rogač v rovnomennej zátoke na severnom pobreží Šolty. Viac informácii o trajektovej doprave nájdete  "TU". Dediny na ostrove sú prepojené cestami. Benzínovú pumpu nájdete u Rogača. Od trajektu jdovolenka ostrov Šoltaazdia autobusy, alebo môžete využiť taxislužbu. Lekárska služba je na Šolte k dispozícii v dedine Grohote. Obchody so základnými potravinami sú vo väčších dedinách. Pozor - na ostrove Šolta nie je žiadna banka! Odporúčame vybaviť finančné záležitosti vopred vo Splite. Peniaze možno však vymeniť aj na poštách a v turistických agentúrach. Pošty nájdete v Grohote, Nečujam a Stomorska, turistické agentúry potom v osadách Rogač, Maslinica, Nečujam a Stomorska.

História ostrova Šolta

Ostrov Šolta bol osídlený už v prvom tisícročí p. n. l., a to najprv Ilyrov. Neskôr sa tu objavili Gréci, ktorí ostrov nazývali Olynth. Pre Rimanov to potom bola Solenta. Z týchto období sa zachovalo pomerne dosť pamiatok, napr. zvyšky rímskych vidieckych usadlostí a mozaík. Keď Avari so Slovanmi vyvrátili na pobreží mesto Salonae (Solin u Splitu), utiekla časť obyvateľov do bezpečia na Šoltu. V stredoveku trpel ostrov nájazdmi pirátov z Omišu a Benátčanov. Stredoveké pamiatky, väčšinou staré kostolíky, sú na lokalitách Sveti Mihovil, na grohotskom Polje, v Nečujmu a nad Stomorska (trosky benediktínskeho kláštora). V 16. stor., po páde pevnosti Klis do tureckých rúk, prijala Šolta druhú utečeneckú vlnu, utečencov pred Turkami.

Zaujímavosť: med z ostrova Šolta bol považovaný vždy za mimoriadnu pochúťku, preto odporúčame zakúpiť pri dovolenke na Šolte.

Informácie o cestovnom poriadku trajektov nájdete na tomto odkaze: Jadrolinija

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Najobľúbenejšie dovolenka na ostrove Šolta

Apartmány Stanka Šolta - Maslinica

Apartmánový dom Stanka nájdete v najmalebnejšej časti strediska Maslinica.Dom stojí na pokojnom mieste s krásnym výhľadom vo vzdialenosti asi 80 metr... KlimatizáciaPlážTelevíziaObchodDomáci miláčikoviaAutobusová dopravaVlastná dopravaApartmány Stanka

KÚPIŤ

Určite si pozrite

Dovolenka Maslinica

Dovolenka Maslinica

Každý, kto raz navštívil malebnú osadu Maslinica na ostrove Šolta, bude ju naďalej považovať za jedno z najkrajších miest v Dalmácii. Maslinica je kamenná rybárska osada, umiestnená v rovnomennej z...

Dovolenka Maslinica