Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > MAGAZÍN > Jadranské more

Jadranské more, skrátene tiež Jadran

Jadranské more 1
Jadranské more a predovšetkým jeho chorvátske pobrežie je už po desaťročia obľúbeným cieľom letných dovoleniek. Veľká obľuba je pripisovaná predovšetkým nízkym cenám, dobrej dostupnosti zo Slovenska, nádhernej okolitej prírode a množstvu národných parkov, ktoré sa tu nachádzajú. Najmä v poslednom desaťročí obľuba dovolenky na pobreží Jadranu značne vzrástla.

jadranské more

Jadranské more inak nazývané aj Jadran je vedľajšou časťou Stredozemného mora, ktorá leží medzi Apeninským a Balkánskym polostrovom, inak povedané medzi Apeninami a Dinárskymi horami. Jadranské more sa rozkladá na ploche približne 160 000 km², na dĺžku meria 800 km a na šírku od 150 do 200 km. V južnej časti je 71 km široký Otranský prieliv, ktorý Jadran spája s Iónskym morom.

Názov Jadranské more pochádza už z doby Etruskov, ktorý ho nazývali morom Hadriatickým, čo bolo odvodené z názvu starovekého prístavu menom Hatria (neskôr Atria), dnes Adria v delte Pádu (neďaleko dnešných Benátok).
Veľké rozdiely panujú medzi juhozápadnym a severovýchodnym pobrežím Jadranu. Kým pobrežie na talianskej strane je bez výrazných zálivov a prevažne piesčité, balkánske, predovšetkým potom chorvátske pobrežie je veľmi členité a po nórskych fjordoch druhé najčlenitejšie v Európe. Balkánske pobrežie je oproti tomu talianskemu navyše veľmi hornaté a lemované množstvom ostrovov. V Jadranskom mori sa nachádza 69 trvalo obývaných ostrovov, celkový počet je ovšem oveľa vyšší. Oceánografický a rybársky ústav v Splite udáva ich celkový počet na 1 246, z čoho je 79 veľkých ostrovov, 525 menších ostrovčekov a 642 skalísk a útesov. Medzi najväčšie ostrovy rozlohou patria Krk, Cres, Brač, Hvar, Pag a Korčula.

Jadran je radený medzi moria s vyššou teplotou. V jeho povrchových častiach dochádza k pomerne veľkým teplotným rozdielom v závislosti na ročnom období. Počas zimy jeho teplota klesá na iba 11 - 7 ° C, kedy najnižšie teploty dosahuje vo februári. V priebehu jari a leta sa však jeho teplota príjemne pozvoľna zvyšuje. Koncom mája sa už pohybuje na hranici príjemných 20 - 23° C. V prázdninových mesiacoch teplota môže dosahovať až krásnych 26 - 27° C. Teplota vody významne závisí tiež od hĺbky a morských prúdov. Predovšetkým začiatkom a koncom leta je voda v okolí vonkajších ostrovov chladnejšia ako v oblasti, kde sa nevyskytujú také hĺbky.

Fotogaléria