Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Výlety v Chorvátsku > Výlety v Strednej Dalmácii > Kanioning (jazda na kánoe)

Jazda na kánoe v Chorvátsku

Kanoing 1

Cetina je po Neretve najdlhšia rieka jadranského úmoria. Táto najdivokejšia krasová rieka, pretekajúca dalmatinským Záhorím, je dlhá 104 km. Pramení v Dinárskom pohorí a vlieva sa do mora v Omiši v Strednej Dalmácii. Po svojom pomerne dlhom toku rieka vytvára niekoľko veľmi pôsobivých miest: Gornjačka, Dragovićka, Derventska, Obrovačka (pri mestečku Obrovac Sinjski), Triljska (pri mestečku Trilj) a Zadvarská (pri mestečku Zadvarje).

Kanioning v Chorvátsku

Stredná časť rieky medzi Blato na Cetine a Zadvarjem má veľký spád. Cetina tu vytvorila vo vápencoch asi 8 km dlhý a 50 m hlboký kaňon. Niekoľko kilometrov proti prúdu od Zadvarje sa nachádzajú pôsobivé vodopády Gubavice, ktoré sa stali vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vodopády sa skladajú  z Veľkej Gubavice (48 m) a Malej Gubavice (7 m). Pod vodopádom je pekná krasová jaskyňa, potom nasleduje kaskáda.

Rieka Cetina je ideálna aj pre vodnú turistiku. Riečne brehy sú plné zelene, kvetov, vtákov a podivných malých cicavcov. Väčšina návštevníkov jazdí do Chorvátska v lete a trávia dovolenku pri mori, hoci je väčšina najkrajších chorvátskych riek ako stvorená pre jazdu na kánoe. Tieto nádherné rieky pretekajú medzi lesmi a horami v neobývaných oblastiach a nemajú nič spoločného s preplnenými plážami pri mori. Stráviť dovolenku v Chorvátsku bez čo len jedinej návštevy miestnych riek je ako obed bez zákuska.

Fotogaléria