Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > MAGAZÍN > Rady, tipy, články > O ostrove Brač v skratke

O ostrove Brač

Pláž Zlatni rat v letovisku Bol, Brač

Všetky zaujímavosti a pamätihodnosti ostrova vo vnútrozemí sú dostupné z väčšiny letovísk. Za videnie stojí rozhodne najvyššia hora Brača, Vidova Gora (778 m), ktorá je zároveň najvyšším bodom celého chorvátskeho jadranského súostrovia. Počas ubytovania na ostrove Brač Vás určite prekvapia krásne borovicové lesy (je nimi pokrytých až 26 % povrchu ostrova) a skutočná horská scenéria. Tí, ktorí majú dosť fyzických síl, môžu z mestečka Bol po turistickom chodníku vystúpiť pešo až na vrchol sv. Vid.

Ostrov Brač v skratke

  • Bračským bielym kameňom už po desaťročia dýchajú mnohé známe svetové budovy, napríklad Biely dom vo Washingtone alebo parlament v Budapešti.
  • Na Brač sa môžete dopraviť nielen trajektom, ale napríklad aj lietadlom (tunajšie letisko je medzinárodné).
  • Spojenie so Splitom je výborné. Cez leto z neho vychádza okolo 20 trajektov denne. Supetar, prístavné mestečko ostrova Brač, spolu s Bolom na protiľahlej strane ostrova, sú najrušnejšími turisticky deklarovanými miestami. Každé miesto na Brači je svojim spôsobom zaujímavé a krásne (má svoje kúzlo). Nám sa však ako najmalebnejšie a vôbec najpríjemnejšie mestečko pre pokojnú dovolenku a ubytovanie ostrov Brač, jednoznačne javí Sutivan.
  • Brač je typický vápencový ostrov s prevažne kamenitým terénom. Časť ostrova pokrýva spoločenstvo makchie, prípadne frygana (vždyzelené kroviny, zakrpatené stromy, byliny), vo výške nad 400 metrov nad hladinou mora rastú borovice halepské a čierne, ktoré napríklad na Vidovom kopci tvoria rozsiahle lesy. Pokrývajú takmer 25 % povrchu ostrova.
  • Na Brači nie sú vodné toky, je len niekoľko sladkovodných prameňov pri Bole. Celkovo je ostrov závislý na zásobovaní vodou podmorským potrubím z pevniny (z rieky Cetiny).
  • Podnebie je výrazne stredomorské s pomerne vysokým počtom hodín slnečného svitu.

Hlavné letoviská na ostrove Brač sú Supetar a Bol, ďalšie sú Sutivan, Milna, Splitska, Postira, Pučišća, Povlja. Prednosťou Brača ako strediska cestovného ruchu sú predovšetkým krásne pláže, hojnosť stredomorského rastlinstva v oblasti letovísk a hotelov, moderné hotely, apartmány, súkromné domy a vily. Vo väčších strediskách nechýba kvalitná ponuka možností športovať (predovšetkým vodné športy), a to najmä v letovisku Bol - výučba a prevádzkovanie windsurfingu, jachtingu, potápanie, atď.