Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > DOVOLENKA > Plitvické jazerá

Plitvické jazerá - najznámejší národný park v Chorvátsku

Plitvické jazerá jednoznačne patria k najkrajším prírodným pamiatkam a výletným miestam v Európe. Národný park Plitvice bol v roku 1979 zaradený do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá pozostávajú zo 16-tich kaskádovitých, navzájom prepojených jazier. Objavíte tu početné vodopády, okolo ktorých rastie hustý lesný porast. Okolo Plitvických jazier vedie niekoľko chodníkov a drevených mostíkov, ktoré sú len o niečo vyššie nad pokojnou hladinou jednotlivých jazier. Jednotlivé okruhy sa líšia náročnosťou, návštevu Plitvických jazier odporúčame naplánovať minimálne na 6 hodín, najlepšie však na celý deň. Okrem pešej obchôdzky prírodných krás jazier a ich okolia môžete na prehliadku vyraziť turistickým vláčikom alebo loďou. Plitvické jazerá sú otvorené po celý rok a možno ich navštíviť kedykoľvek. Národný park Plitvické jazerá i jeho okolie je aj domovom vlkov, rysov a medveďov. V hojnom množstve sa tu vyskytuje vysoká aj čierna zver. Jazerá sú bohaté na ryby, pstruhy a raky. V okolí jazier je niekoľko dobre značených cyklotrás s "rodinnou náročnosťou", možnosť kúpania v rieke Korane alebo si môžete na tejto rieke vyskúšať dokonca aj rafting.  

Ubytovanie na Plitvických jazerách

Vám môžeme ponúknuť na pokojnom a peknom mieste v apartmánovom dome Sanja - Krizmanič v meste Smoljanac asi 3 km od vchodu do Národného parku Plitvické jazerá. Ubytovanie Plitvické jazerá - viac info "TU"

Technické dáta Plitvických jazier

Rok založenia: 1949
Plocha parku: 29685,15 akrov
Súradnice: 44,85 ° severnej šírky, 15,62 ° E
Základné vlastnosti parku: Kopcovité a hornaté, geologické a hydrologické vlastnosti, krasové javy lesných spoločenstiev
Počet návštevníkov: 946 825 (2008).
Najvyššia nadmorská výška: 1279 m nm (Seliški hore)
Najnižšia nadmorská výška: 367 m nad morom (koránskom most)
Maximálna hĺbka jazera: 47 m (Kozjak)
Najvyšší vodopád: 78 m
Najväčšie jazero: Kozjak 81,5 ha, Prošćansko jazero: 68 ha
Počet jasných dní: 55
Región: Lika-Senj (90,7%) a Karlovac (9,3%)

Prevádzková doba Plitvických jazier

• Zimné obdobie: 9 - 16 hodín
• Jarné a jesenné obdobie: 8 - 18 hodín
• Letné obdobie: 7 - 20 hodín
• Rezervačné oddelenie je otvorené od pondelka do piatku 7-15 hodín

Vzdialenosť Plitvických jazier od hlavného mesta:
• Plitvické jazerá - Záhreb 140 km
• Plitvické jazerá - Záhreb 168 km (cez Senj)

Možné aktivity v parku

Chôdza, turistika, jazda na koni, jazda elektrickým vláčikom, plavba loďou, fotografovanie, jazda na bicykli, lyžovanie, vodné športy.
Plitvické jazerá patria medzi najznámejšie z ôsmych národných parkov Chorvátska a predstavujú nevyčísliteľnú kultúrnu hodnotu.
Prvé kartografické záznamy jazera sa nachádzajú v kresbách zo 17. storočia, text je uvedený v záznamoch z druhej polovice 18. storočia. Meno Plitvice bolo prvýkrát použité v literatúre v roku 1777.
V deväťdesiatych rokov 19. storočia bola po prvýkrát zaznamenaná iniciatíva o vytvorenie chránenej krajinnej oblasti Plitvických jazier.
V tridsiatych rokoch 20. storočia akademik Ivo Pevalek prvýkrát vedecky vysvetlil dôvody pre ochranu jazier. Štúdiom rastu machov a rias dospel k záveru, že na vznik a rast tufu, ktorý sa podieľa na výstavbe geomorfologických tvarov jazier je najdôležitejší a najcitlivejší biogénny proces, ktorý je "podstatou Plitvických jazier. Tieto vedecké poznatky a úsilia akademika Pevalka viedli až do historického dátumu 8 apríla 1949 keď boli Plitvické jazerá vyhlásené za prvý chorvátsky národný park.

Vody a tvary Plitvických jazier - geomorfológia

Národný park Plitvické jazerá je súčasťou krasu Dinaric, ktorý sa vyznačuje množstvom krasových foriem a vzácnym výskytom povrchových tokov a v podzemí početnými trhlinami. Dôležitú úlohu hrá v celom systéme zberná oblasť, ktorá dodáva vodu do jazier. Je vysoko porézny s početnými podzemiami (jaskyne a priepasti) a povrchovými krasovými javmi (závrty alebo Závrt a pole). Vápencové vrcholy sa týčia priamo v tejto oblasti, najvyšší je Seliški vrchol: 1279 m.
Na nepriepustnom povrchu boli vytvorené Horné jazerá: Prošćansko, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Big Lake, Malé jazero, Vir, Galovac, Milin, Gradinsko jazero, najväčšie BURG - Plitvických jazier - Kozjak.
Dolné jazerá: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovič Brod.

Flóra

Medzi prvé vedecké štúdie Plitvických jazier v polovici 19. storočia patrí výskum rastlín, čo iste svedčí o skorom poznaní bohatstva a hodnoty flóry parku a jeho úlohy v budovaní základných javov. Systematickou štúdiou flóry vyšších rastlín, ktorú začal dosť neskoro (Šegulja Krga a 1984.) bolo potvrdené, že park je veľmi bohatý a rozmanitý a z hľadiska vyšších rastlín ide o špecifický fenomén. Na relatívne malej ploche parku rastie 1267 druhov rastlín.
Zvláštnou atrakciou parku sú mäsožravé rastliny.

Fauna Plitvických jazier

Z voľne žijúcich zvierat v Národnom parku Plitvické jazerá bola prvá ochranná známka pridelená medveďovi. Avšak bohatstvo fauny tohto národného parku je oveľa väčšie a cennejšie ako toto ocenenie pre jeho najatraktívnejšieho zástupcu. Hmyz si zaslúži najväčšiu pozornosť. Napr. skupina motýľov, ktorých počet známych druhov bol podľa aktuálneho výskumu zvýšený na 321, z čoho 76 druhov motýľov, a 245 druhov môr. Obojživelníkov je dvanásť druhov, je to dosť početná skupina stavovcov v Národnom parku Plitvické jazerá, zatiaľ čo plazy sú zastúpení v pomerne malom počte. Dlhé zimy a hustá snehová pokrývka znižuje počet tejto skupiny stavovcov.  Fauna vtákov je treťou najväčšou čo do počtu druhov medzi národnými parkami v Chorvátsku, zaznamenaných je zatiaľ "len" 157 druhov Zvlášť zaujímavý je druh drozd, vzácny vták biotopov v závislosti na čistom vodnom zdroji. V národnom parku Plitvické jazerá sa spozorovalo viac ako 50 druhov cicavcov: dormice, piskory, hraboše, ježko, kuna, divé svine, atď. Najnovším výskumom bolo nájdených 20 druhov netopierov, ktoré žijú v rôznych otvoroch a biotopoch, v jaskyniach pod kôrou stromov, v dierach, atď.

Lesy

Význam lesov je pre ochranu Plitvických jazier známy už od autorov prvých programov (1883) na ochranu tohto prírodného skvostu. Týmto programom bolo pásmo pozdĺž jazera vyhlásené za chránenú oblasť, v ktorej sú vylúčené všetky hospodárske činnosti. Dnes je viac ako 80 % národného parku Plitvické jazerá zalesnených, je cennou lokalitu pre rôznorodú a bohatú faunu parku. Poskytuje tým prostredie pre život troch európskych veľkých šeliem (medveďa, vlka a rysa). Ako jeden z najzachovalejších ekosystémov Plitvických jazier je dažďový prales (bukové lesy a jedľa) s rozlohou 84 ha a nadmorskou výškou od 860 do 1028 m nad morom. Patrí do sekundárnej džungle, kde ľudský vplyv bol prítomný "len občas".
Zmysel Národného parku Plitvické jazerá vyplýva z nutnosti chrániť jeho prírodné a kultúrne hodnoty medzinárodného významu pre vedecké, vzdelávacie a rekreačné vyžitie.
Zmienka o Plitvických jazerách začína v literatúre 16. storočia, napriek tomu zostávajú neznáme až do polovice 19. storočia - vzhľadom k historickým okolnostiam.
Začiatok rozvoja cestovného ruchu na Plitvických jazerách sa datuje ku koncu 19. storočia vďaka činnosti Spoločnosti pre ochranu a skrášľovanie Plitvických jazier v Chorvátsku. Táto spoločnosť bola založená v roku 1893 v Záhrebe z iniciatívy prof. Gustava Janeček. V r. 1891 boli Plitvické jazerá prvýkrát spojené po ceste od Karlovac. Počas r. 1894 počet návštevníkov vzrástol na 1000.

Búrlivý rozvoj cestovného ruchu na Plitvických jazerách nastal od r. 1950 kedy sa najprv začalo plánovať budovanie mostov a ciest pre návštevníkov za predpokladu, že si zachovajú dojem nedotknutej prírody. V období rokov 1954 - 1958 bol postavený hotel Plitvice a mnoho ďalších objektov. V šesťdesiatych rokoch 20. storočia bol postavený systém drevených tratí a mostov, v sedemdesiatych rokoch sú v prevádzke už dva vlaky, boli tiež zakúpené elektrické člny na jazero Kozjak. Od r. 1979 sú Plitvické jazerá uvedené na zozname UNESCO svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. V priebehu sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia bol zaznamenaný najsilnejší rast v počte návštevníkov a vybudované množstvo nových ubytovacích kapacít. V roku 2006 bolo zaznamenaných na Plitvických jazerách viac než 860 000 návštevníkov z celého sveta.

Plitvické jazerá sú na svete perlou nevyčísliteľnej hodnoty. Prírodné atribúty Národného parku Plitvické jazerá, jedinečnosť a citlivosť tohto javu, si zaslúžia plnú pozornosť našich návštevníkov.

[+] Rozbaliť viac informácií [-] Menej informácií

Najobľúbenejšie ubytovanie pri plitvických jazerách

Vila Sanja - Krizmanič Plitvické jazerá - Smoljanac

Vila Sanja Krizmanić sa nachádza v meste Smoljanac v pokojnom, príjemnom prostredí 800 metrov od hlavnej cesty D1 Záhreb - Split a 3 km od vchodu do ... WiFiTelevíziaObchodDomáci miláčikoviaVila Sanja - Krizmanič

KÚPIŤ