Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Všetko o Chorvátsku

Všetko o Chorvátsku

Jadranské more 5

V tejto sekcie nájdete najrôznejšie informácie a zaujímavosti z Chorvátska, ktoré se Vám počas dovolenky  pri mori môžu zísť. Prečítajte si informácie o geografii Chorvátska, umení a kultúre, či  chorvatský slovníček doplnený o orientačné ceny v kunách.

Všetko o chorvátsku

Sekcia plná zaujímavostí o Chorvátsku Vám poskytne tie najzaujímavejšie témy.

Pripravili sme pre vás zaujímavý blog o Chorvátsku. Nájdete v ňom hodnotné články, informácie, tipy a triky na výlety, postrehy. Nenechajte si ujsť najaktuálnejšie články. Prajeme vám príjemné čítanie: www.chorvatskomy.sk

Chorvátska  republika:

Názov: Republika Hrvatska
Administratívne členenie:
20 krajov + hlavné mesto
Rozloha:
56 538 km2 + 31 067 km2 pobrežné more
Počet obyvateľov: 4,49 mil.
Hlavné mesto: Zagreb (Záhreb, 700 tis. Obyvateľov)
Najvyššia hora: Dinara 1830 m
Najväčšie rieky: Sava, Drava
Úradný jazyk: Chorvátčina, príbuzný slovenčine.

Mena: 1 kuna - HRK, 100 lipa, Bankovky sú v týchto hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000 kuna (HRK), mince: 1, 2, 5 kuna, 10, 20 a 50 lipa . Valuty sa menia v bankách, v zmenárňach, na poštách a vo väčšine turistických kancelárií, hotelov a kempingov.
Podnebie: pri pobreží subtropické, stredomorské so suchými horúcimi letami a vlhkými ale miernymi zimami, vnútrozemie kontinentálne.

Chorvátske pobrežie Jadranu je mimoriadne členité, čo prispieva k jeho pôvabu a malebnosti. Iba jediná krajina v Európe, Nórsko, má pobrežia ešte členitejšie. Tam, kde je pobrežie vápencové, sú brehy vysoké, strmé, skalnaté a skrasovatelé. V oblastiach flyšu je pobrežie nízke a piesočnaté (chorvátsky sa takémuto pobrežiu hovorí žalo). Práve tam sú najkrajšie pláže, napríklad na Makarskej riviére.

Poloha a prírodné pomery

Chorvátske ostrovyPre dovolenku v Chorvátsku sa mnohí rozhodnú kvôli krásnej prírode. Chorvátsko sa rozkladá na hraniciach strednej a juhovýchodnej Európy a jeho krajina je veľmi rozmanitá. Chorvátsko je obmývané Jadranským morom, v ktorom sú rozosiaté stovky ostrovov a ostrovčekov tiahnucich sa od severu na juh. Dĺžka chorvátskeho pobrežia činí 5 835,3 km. Podmorský svet Jadranského mora je veľmi rozmanitý, žije tu veľa druhov morských živočíchov vrátane morských koníkov. Asi 40 % plochy Chorvátska zaberajú hory dosahujúce výšku okolo 2000 metrov. Najvyšším vrcholom je Dinara - 1831 metrov nad morom. Lesy sú prevažne zmiešané, tvorené borovicami, bukmi, jedľami a gaštanmi. V povodiach veľkých riek sa rozkladajú nížiny, z ktorých najväčšia je Panónska nížina patriaca medzi najúrodnejšie oblasti v Európe. Dôležitými riekami sú Dráva, Sáva, Dunán a Mura, ktoré sú tiež medzinárodnými dopravnými tepnami. Chorvátsko sa môže pochváliť aj množstvom národných parkov, napríklad Plitvické jazerá, Velebit, Risnjak, Krka, Paklenica a mnoho ďalších. Pobrežie je veľmi členité, darí sa tu olivovníkom, citrónovníkom a vínnej réve, prípadne viničovým rastlinám. Vo vnútrozemí prevláda mierne podnebie, kým na jadranskom pobreží vládne príjemné stredozemné podnebie s veľkým počtom slnečných dní. Letá sú tu horúce a zimy mierne a vlhké.

Chorvátska kuchyňa

Na dovolenke v Chorvátsku sú veľmi obľúbené špeciality na ražni, šunka dalmacijsky pršut, slané sardely, ovčí syr, klobásy, tvaroh s kyslou smotanou. Ponuku hlavných jedál výrazne ovplyvňuje miestne podnebie. V Dalmácii, Primorí, na ostrovoch a v Istrii sa pripravujú hlavne ryby a plody mora a z mäsa je najobľúbenejšia pašticada alebo varené jahňacie.
Chorvátsko je tiež známe svojimi skvelými vínami, ktoré sa tu pestujú už po dlhé stáročia. Na jadranskom pobreží a na ostrovoch sa pestujú preslávené červené vína - teran, merlot, kabernet, opole, plavac, dingač, postup, biela malvazija, pošip, pinot, kujundžuša, žlahtina, muškát. Vo vnútrozemí - rizling, graševina, burgundské, tramín. Z destilátov sú najobľúbenejšie rakija (pálenka) - slivovica, travarica, lozovača a z dezertných nápojov prošek a maraschino.

DubrovníkDovolenka Chorvátsko - aké významné chorvátske pamiatky navštíviť?

  • Diokleciánov palác v Splite
  • Staré mesto Trogir
  • Dufraziova bazilika v Poreči
  • Katedrála v Šibeniku
  • Dubrovník

Dovolenka Chorvátsko - naša cestovná kancelária sa špecializuje na dovolenku v Chorvátsku v oblasti Stredná Dalmácia.
Dôvodov prečo sa orientujeme na dovolenky práve v tejto oblasti je hneď niekoľko:

  • Všeobecne sa táto oblasť spolu so Stredodalmátskými ostrovmi považuje za najkrajšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci, ktorí tu strávili dovolenku tvrdia, že je to dokonca najkrajšia prímorská oblasť na svete, a to pre harmóniu prírody a výtvory ľudských rúk. Charakteristickou črtou tunajšieho pobrežia je teplé subtropické podnebie, priezračne čisté azúrové more, rozsiahle pláže lemované píniovými lesmi a vysoké pohoria chrániace pobrežie pred studenými vetrami zo severu.
  • Dalmácia patrí s priemernou letnou teplotou nad 25 ° C a viac ako 11 hodinami slnečného svitu k najteplejším oblastiam severného Stredomoria.
  • Panenské i rušné ostrovy sú neoddeliteľnou súčasťou Strednej Dalmácie. Najznámejší z nich je Hvar a Brač. Hvar je miesto s najväčším počtom slnečných dní v roku na celom Jadrane. Brač sa pýši najznámejšou piesočnatou plážou Zlatni Rat v mestečku Bol. Ostrovy Hvar a Bračdostupné trajektom zo Splitu, Makarskej a Drvenika. Príroda ostrovov je veľmi málo dotknutá zásahom človeka. Ostrov BračCez veľký rozmach cestovného ruchu a vybudovanie tisícov hotelových lôžok je tu stále veľa voľného prírodného priestoru, "panenských" miest, kde široko ďaleko nie je živá duša. Každý tu môže nájsť "svoju zátoku", a nie jednu, hneď niekoľko. Sú tu samozrejme miesta rušné, plné života a ďalších dovolenkárov, napríklad na Bole na ostrove Brač, v Hvare, Jelsi, v Starom Grade na ostrove Hvar, ale to sú skôr výnimky. Nakoniec ani v týchto veľmi živých letoviskách nie je návštevník odkázaný len na rušné hlavné pláže a promenády, aj tu nájde krásne osamelé miesta o pár stoviek metrov alebo pár kilometrov ďalej. Čoraz častejšie rekreanti robia výjazdy na neďaleké ostrovčeky alebo motorovým člnom do vzdialených zátok, kde trávia celé dni rôznymi vodnými aktivitami.
  • Výhodou Dalmácie, aj keď je od Slovenskej republiky značne vzdialená, sú jej dobré dopravné možnosti. V oblasti sú dve letiská (v Splite a na ostrove Brač), je tu konečná stanica vlakov zo Záhrebu (a tým možnosť spojenia do celej Európy) smerujú odtiaľ trajekty, diaľkové lodné linky na dalmatínske ostrovy aj mimo Chorvátska. Automobily zo Slovenskej republiky uvítajú rýchlejšie a pohodlnejšie cestné spojenie, ktoré umožňuje diaľnica Záhreb - Split, ktorej posledné časti boli ukončené v júni roku 2005.

Kedy na dovoleku do Chorvátska

Najväčší nával zahraničných turistov Chorvátsko zažíva počas letných mesiacov, najmä v čase školských prázdnin v júli a auguste. Tieto mesiace sú obľúbené hlavne preto, že je tu príjemné a relatívne stabilné teplé počasie. Ak sa chcete vyhnúť davom turistov a zároveň si užiť teplého počasia, vydajte sa do Chorvátska v máji, júni alebo septembri. Výhodou sú tiež nižšie ceny v letoviskách oproti hlavnej sezóne. Na lov zveri a rybárčenie (na ktoré potrebujete špeciálne povolenie) a tiež pre poznávanie miest a ich pamiatok je najlepšia jar a jeseň. Pre zimnú rekreáciu spojenú s lyžovaním nie je Chorvátsko práve ideálnou krajinou. Zatiaľ sú tu pomerne zaostalé zimné strediská a málo zjazdoviek.

Zdravotníctvo - dovolenka Chorvátsko

Zdravotnej starostlivosti v Chorvátsku je na rovnakej úrovni ako v Slovenskej republike a ostatných krajinách Európy. Voda z kohútika je pitná po celej krajine a jediné zdravotné problémy môžu u turistov nastať v dôsledku prehnaného vystavovanie sa slnečným lúčom. Vo všetkých väčších mestách sú nemocnice a kliniky, v tých menších zdravotné strediská a lekárne. Slovenským turistom je v Chorvátsku zadarmo poskytovaná len potrebná a neodkladná starostlivosť. Za ostatné lekárske zákroky sa musí platiť, preto je dobré si pred cestou uzavrieť kompletné cestovné poistenie. V Chorvátskych lekárňach väčšinou bez problémov zoženiete bez receptu všetky bežné lieky. Lepšie a istejšie však je si všetky lieky priviesť so sebou z domu, obzvlášť tie, ktoré pravidelne užívate. Nevyhnutnou výbavou pre pobyt v Chorvátsku je opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, pokrývka hlavy, slnečné okuliare a repelent proti hmyzu. Vyhýbajte sa namáhavej činnosti a pite veľa vody.

Domáci maznáčikovia na dovolenku do Chorvátska môžu ísť s vami

Ak si so sebou do Chorvátska chcete priviesť aj jedného zo svojich domácich miláčikov, je potrebné, aby mal medzinárodný očkovací preukaz, vlastný pas a všetky potrebné dokumenty. Dôležité je, aby bol očkovaný najmä proti besnote.

Bezpečnosť v Chorvátsku

Chorvátsko je krajina s nízkou mierou zločinnosti, k násilným trestným činom dochádza len veľmi zriedka. O bezpečnosť na verejných miestach a na cestách sa stará polícia. Je potrebné si však dávať pozor na drobné pouličné krádeže, strážiť si svoje osobné a cenné veci a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou osôb. Tieto miesta s obľubou vyhľadávajú vreckári. Prípadné krádeže okamžite nahláste na polícii. Je dobré nosiť pri sebe vždy nejaký preukaz totožnosti, stačí len ofotený pas. Polícia vás môže kedykoľvek vyzvať k identifikácií.

Nakupovanie na dovolenke v Chorvátsku

Chorvátsko ponúka turistom na dovolenke širokú paletu tradičných a typických remeselných artefaktov. Najobľúbenejším suvenírom býva čipka, ručne maľovaná keramika, výšivky alebo šperky. V kamenných obchodoch v Chorvátsku sa nezjednáva, ceny sú tu pevne stanovené. Na tržniciach a pri pouličných stánkoch je však takéto zjednávanie možné. Návštevu miestneho trhu by ste si určite nemali nechať ujsť. Predáva sa tam množstvo druhov zeleniny a ovocia, domáce potreby, nábytok a bytové zariadenie, oblečenie a suveníry. Vo väčších mestách vyrástli, rovnako ako u nás, obrie nákupné strediská, ktoré ponúkajú všetok sortiment pod jednou strechou.

Pracovná doba obchodov, úradné hodiny úradov a verejných služieb

Väčšina obchodov a predajní má v pracovných dňoch otvorené od 8.- 20.hod, v sobotu a v nedeľu od 8.- 14 hod., počas sezóny aj dlhšie. Úradné hodiny verejných služieb a úradov sú od 8.-16.hodiny počas pracovných dní. Pošty majú pracovnú dobu od 7.- 19. hod., v sobotu do 14. hod. Platobné karty všetkých popredných spoločností (American Express, Eurocard, Mastercard, Visa) akceptujú skoro všetky hotely, reštaurácie, obchody

Časový posun: v Chorvátsku platí stredoeurópsky čas rovnako ako na Slovensku.
Elektrické napätie: napätie v elektrickej sieti je 220 V.
Voda: voda z vodovodu je pitná na celom území Chorvátska.