Telefón+421 908 082 703
+421 903 502 022

Napíšte nám | adriasun@adriasun.sk

Späť

AdriaSun - Dovolenka v Chorvátsku > CESTOVNÉ INFORMÁCIE > Výlety v Čiernej Hore > Výlet do Albánska

Výlet z Čiernej Hory do Albánska

mesto Skadar, Albánsko.jpg

Turisti ubytovaní v Ulcinji majú jedinečnú možnosť vypraviť sa za poznaním do neďalekého Albánska. Tento výlet zabezpečuje pobytový delegát a je realizovaný v spolupráci s miestnym sprievodcom, ktorého najväčšou výhodou je, že sa dohovorí ako s turistami, tak aj s Albáncami. Do Albánska sa turisti vypravujú v klimatizovanom sedemmiestnom kombi. Program výletu záleží na predchádzajúcej dohode a cena sa odvíja od programu a počtu ľudí v aute.

Výlet do Albánska

V Albánsku je možné navštíviť:

  • Mesto Skadar - leží 13 km od hranice s Čiernou Horou, na brehu známeho Skadarského jazera. Mesto má široké ulice vybudované v dobe vlády Enver Hodžu. Na skale nad ním leží pevnosť Rosafa, kde sú zvyšky starých kostolov i mešít. Preteká tadiaľ rieka Drin, jedna z najvýznamnejších v ceomj Albánsku. Južne od mesta sa Drin vlieva do rieky Bunea. Skadar je aj centrom rovnomenného okresu. Ako jedno z mála miest v krajine má Skadar napojenie na železničnú trať vedúcu z Drače do Čiernej Hory.
  • Mestečko Kruja - hlavné turistické atrakcie sú hrad a pevnosť, Skanderbegové múzeum vo vnútri hradu a starý obnovený orientálny trh. V pevnosti je opravený dom z obdobia Osmanských Turkov, ktorý slúži ako Etnografické múzeum.
  • Prístavné a turistické mesto Drač - od roku 2000 je v prevádzke prvá albánska diaľnica z Drače do Tirany. Lodné linky spájajú mesto s Bari, Brindisi, Anconou a ďalšími talianskymi prístavmi. Drač je najdôležitejším osobným aj nákladným prístavom Albánska a tiež turisticky vyhľadávaným prímorským letoviskom.
  • Hlavné mesto Tirana - uprostred mesta je veľké Skanderbegové námestie s jeho sochou a historická Edhem Beyova mešita zo 17. storočia, ktorá slúži veriacim ale až od roku 1990. Neďaleko od nej je hodinová veža, budovy ministerstiev z 20. rokov minulého storočia a konečne asi najviac pozoruhodná budova národného múzeá z čias režimu Envera Hodžu. Ešte ďalej od námestia sa nachádza na hlavnej triede, medzi novými budovami zo skla a ocele, mauzóleum Envera Hodžu. Samozrejme, dnes už svoj účel neplní, v 80. rokoch ale bolo postavené  za 210 miliónov USD ako veľkolepá budova. Na južnom okraji mesta je potom univerzita a univerzitný park z roku 1957. V centre sa ešte nachádza diplomatická štvrť, časť mesta, ktorá bola za komunistického režimu obyčajným ľuďom uzavretá.