Poreč v číslach: Zaujímavosti o obyvateľoch a histórii
|

Poreč v číslach: Zaujímavosti o obyvateľoch a histórii

Vitajte v⁣ našom článku, ktorý vám‍ predstaví zaujímavé fakty ‌o obyvateľoch a histórii⁤ malebného ⁢mesta‌ Poreč v Chorvátsku. Sledujte ⁤s nami, ako ⁢sa zdokonalilo ‍mestské prostredie, aké⁤ sú ‍zvyky‌ miestnych obyvateľov a aké ‌poklady ukrýva tamojšia história. ‌Poďte s nami ⁢na prieskum tohto⁤ fascinujúceho miesta v článku „Poreč v číslach: Zaujímavosti o obyvateľoch ‍a histórii“.

Poreč – Malé ⁣mesto s bohatou​ históriou

Poreč ‌je malebné ‌mesto na pobreží​ Jadranského mora,⁢ ktoré‌ sa môže pochváliť bohatou históriou a zaujímavými faktami o svojich obyvateľoch. Mesto ​sa ​nachádza v Istarskom‌ polostrove v Chorvátsku a je⁢ obľúbenou‌ turistickou ⁢destináciou ‌pre​ milovníkov histórie a kultúry.

V ‌Poreči žije​ približne 17 000⁢ obyvateľov, ktorí sa‍ hrdia svojím ​dedičstvom a tradíciami. ‍Mesto je známe svojimi starobylými pamiatkami, ako je Eufrazijeva bazilika, ktorá je zároveň zapsaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Okrem bohatých ‌historických ‌pamiatok môžete v ​Poreči objaviť aj krásne pláže,⁤ typickú stredomorskú architektúru‍ a miestne delikatesy. ⁣Nechajte sa očariť krásou⁣ tohto malebného mesta‌ a objavte ‌jeho fascinujúcu históriu a kultúru.

Zaujímavosti‌ o obyvateľoch Poreču

Podľa ‍posledného ‍sčítania ​obyvateľov má Poreč celkovú ⁤populáciu okolo 17 000 obyvateľov. Mesto je ⁤známe⁣ svojou bohatou históriou, ktorá siaha až ⁢do antických ​čias. Poreč je domovom mnohých ⁢kultúrnych a historických ‌pamiatok,⁢ ktoré‍ priťahujú turistov ⁢z celého sveta.

Väčšina ⁢obyvateľov Poreču⁢ je zamestnaná v turistickom⁢ priemysle, ktorý​ je‌ hlavným zdrojom príjmu v meste.⁤ Okrem toho ⁣je Poreč aj ​dôležitým prístavom pre‌ loďstvo a obchodné lodné prepravy. Obyvatelia ⁣Poreču sú hrdí na ⁣svoje mesto a udržiavajú bohatú kultúrnu dedičinu živú⁢ aj‌ v⁤ dnešnej modernej dobe.

Podrobný pohľad ‍do histórie tohto ‌útulného mesta

Podrobný pohľad ⁢do‌ histórie ⁢tohto⁢ útulného mesta

V záplave turistov ‌a moderných⁣ zariadení si mesto Poreč zachovalo svoj historický charakter,‍ čo je jednou z jeho hlavných príťažlivostí. Tento malebný prímorský klenot v Chorvátsku sa môže pochváliť bohatou ‌históriou a ‍zaujímavými‍ faktami o svojich⁢ obyvateľoch.

V roku ⁢2019 ‌mala Poreč ‍populáciu okolo‌ 17 240 obyvateľov, ⁢čo v porovnaní ⁣s inými chorvátskymi mestami môže pôsobiť skromne, ‍ale ‍dynamičnosť tohto miesta ⁣je jedinečná. Obyvatelia ​Poreču sú⁤ známi ‌svojou pohostinnosťou a oddanosťou svojej krajine a kultúre. Mesto je známe aj​ svojimi⁣ starobylými⁣ pamiatkami​ a tradíciami, ktoré sú dodnes živé a dobre chránené.

V tabuľke nižšie nájdete niekoľko zaujímavých čísel týkajúcich sa⁤ histórie a obyvateľov Poreču:

Interesantné číslo Detail
1252 O ⁢prvých⁢ písomných zmienkach o Poreči
3 Počet svetových dedičstiev UNESCO v Poreči
92% Podiel ⁢obyvateľov​ hovoriacich po chorvátsky

Miestne ⁢tradície⁣ a zvyky v Poreči

V obci Poreč sa nachádza ‍mnoho zaujímavých miestnych tradícií a zvykov, ktoré ​odrážajú bohatú históriu obyvateľov. Medzi najznámejšie patria:

  • Porečská‍ fišermanska nedeľa: Tradičná udalosť, ​kedy miestni rybári predvádzajú svoje zručnosti a ponúkajú ⁢čerstvé morské‍ plody pre návštevníkov.
  • Festival kráľovských viníc: Každoročná slávnosť⁤ oslavujúca ⁣miestnu vinársku tradíciu a kultúru.
  • Požehnanie⁣ lode: ⁤ Každoročný rituál, kedy sa lodiam a ich posádkam žehná pred odchodom na more, ako symbol​ bezpečnej‍ plavby.

Obyvateľstvo: 2 365 obyvateľov
Počet domácností: 976
Priemerný vek: 42‍ rokov

Architektonické skvosty ‌a‍ pamiatky mesta

Architektonické skvosty a pamiatky mesta

V zápisech z roku 1262 sa spomína,‌ že mesto Poreč sa nachádza na​ ploche 142 km2 s populáciou okolo 17 000 obyvateľov.‌ Je to prekvapivé, že tento malý kúsok ⁢zeme má takú bohatú históriu⁤ a architektonické ⁤skvosty. Jedným z najznámejších⁤ pamiatok mesta je Eufrazijeva bazilika, postavená v ⁤6. storočí, ktorá je⁢ zaradená na ‌zoznam svetového dedičstva UNESCO.⁣ Okrem toho⁣ môžete obdivovať aj rímske forum, obrannú ⁣vežu z 15. storočia​ a ďalšie krásne stavby.

V⁢ súčasnosti žije v ⁤Poreči⁢ približne ⁤20 ‌000 obyvateľov,​ prevažne zamestnaných v cestovnom ⁣ruchu a súvisiacich odvetviach. Mesto sa každoročne stáva oblúbenou destináciou pre‍ turistov z celej⁢ Európy, ktorí prichádzajú⁢ obdivovať jeho historické krásy a užívať si príjemné‍ stredomorské podnebie. Vďaka svojmu bohatému dedičstvu a práve rozvíjajúcej sa turistickej infraštruktúre sa Poreč stáva​ dôležitým bodom na mape ⁢chorvátskej kultúry.

Poreč v číslach: ‍štatistiky a ‌demografické údaje

Poreč⁣ v číslach: štatistiky a⁣ demografické údaje

Veľkosť ⁣mesta Poreč vychádza ​na ‌približne 17,000 obyvateľov, ktorí⁤ patria ‍medzi mix rôznych národností. Mesto sa môže pochváliť aj bohatou históriou, ktorá siaha až⁢ do doby ⁣kolonizácie Rimanmi. Známe⁢ pamiatky ako ⁢Eufrazijanova bazilika sú svedkom ⁢bohatej minulosti​ tohto‍ krásneho chorvátskeho mesta.

V priemere je ‌vek obyvateľov Poreča ‌okolo ‍40 rokov, ⁤pričom väčšina populácie sa⁤ zaoberá cestovným ruchom a súvisiacimi odvetviami. Zaujímavosťou je aj​ fakt,⁤ že mesto je ⁤známe svojou pestrou kultúrou a tradíciami, ktoré sa odzrkadľujú aj v miestnych festivaloch ⁣a podujatiach.

Štatistika Údaj
Počet obyvateľov 17,000
Priemerný vek 40 rokov
Čas ⁣založenia 3. ⁤storočie pred n.l.
Národnostná štruktúra mix rôznych ​národností

Odporúčania na ‍miesta, ktoré⁤ si nenecháte ujsť pri návšteve Poreču

V malebnom Poreči, ‌chorvátskom prímorí, sa skrývajú mnohé zaujímavosti a⁤ historické pamiatky, ⁣ktoré stojí za to spoznať​ počas Vašej ⁣návštevy. Medzi miestne ⁣odporúčania​ patrí návšteva týchto zaujímavých miest:

  • Eufrazijeva ⁤bazilika: Tento majestátny kostol,​ postavený v 6. storočí, je považovaný​ za jeden z ​najkrajších​ románskych kostolov ​v Európe.
  • Hrady⁣ a pevnosti: Preskúmajte staré hrady a pevnosti v ‍okolí⁣ Poreču,​ ako ⁢napríklad hrad Dvigrad, ktorý ponúka ‌úžasné⁣ výhľady na okolitú prírodu.

Poreč je ⁣bohatý ⁢na⁣ históriu a​ kultúru, čo rozhodne stojí za⁣ objavovanie. Nezabudnite si naplánovať ⁢čas na prehliadku týchto ‍jedinečných miest pri Vašom pobyte v tomto‍ malebnom chorvátskom meste.

Záverečné myšlienky

Teraz, keď ste sa dostali bližšie k ​znalostiam o Poreči a jeho obyvateľoch,‍ môžete ešte⁣ viac oceniť históriu a kultúru tohto malebného chorvátskeho mesta. Dúfame,⁤ že ⁣vám naše informácie boli užitočné a že sa budete ⁣tešiť na ďalšie poznatky o tejto​ fascinujúcej‌ lokalite. ‍Buďte pripravení‌ na ďalšie ⁤zaujímavé ⁢a informatívne články z našej stránky!
Poreč ⁣v ‌číslach:​ Zaujímavosti o ‌obyvateľoch a histórii

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *