15 zaujímavostí o Plitvických jazerách, ktoré prekvapili
|

15 zaujímavostí o Plitvických jazerách, ktoré prekvapili

Plitvické jazerá sú jedným z najkrajších prírodných divov na svete. Ich jasná modrá voda a impozantné vodopády lákajú tisíce návštevníkov ročne. No vedeli ste, že okrem ich úchvatného vzhľadu, skrývajú aj mnoho zaujímavostí, ktoré vás možno prekvapia? V tomto článku sa dozviete o 15 fascinujúcich faktov o Plitvických jazerách, ktoré vás určite zaujmú!

Zoči-voči rozmanitým vodopádom

Plitvické jazerá sú nádherným prírodným divom, ktorého krása a rozmanitosť sa nedá opísať slovami. Preto sme sa rozhodli zhrnúť 15 zaujímavostí o tomto úžasnom mieste, ktoré vás určite prekvapia.

 • Plitvické jazerá sú najstarším národným parkom v Chorvátsku.
 • Tento nádherný kúsok prírody je domovom 16 kaskádnych jazier, 90 vodopádov a množstva vodných tokov.
 • Krásne modré jazerá zmenia farbu podľa ročného obdobia a množstva minerálov vo vode.
 • Plitvické jazerá sú zároveň zahrnuté do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
 • Národný park každoročne navštívi viac ako milión turistov, čo hovorí o jeho obľúbenosti a jedinečnosti.

Unikátne kryštálovo čisté jazerá

Plitvické jazerá sú známe svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá láka návštevníkov z celého sveta. Okrem svojej úžasnej krásy ukrývajú aj zaujímavé fakty, ktoré možno prekvapia aj tých najväčších znalcov prírody.

Voda v jazerách pochádza z niekoľkých riek a potokov, ktoré sú zdrojom pre toto jedinečné prírodné bohatstvo. Zaujímavosťou je, že v jazerách žije až 2500 rôznych druhov rastlín a živočíchov, čo robí tento ekosystém mimoriadne bohatým a rozmanitým.

 • Plitvické jazerá sú domovom pre množstvo vzácnych živočíchov, vrátane rýb, žiab a vtákov.
 • Voda v jazerách je tak čistá, že si ju môžete priamo vypiť, bez toho aby ste ju predtým museli prečistiť.
 • sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a patria medzi najkrajšie prírodné pamiatky na svete.

Zajímavé faktory o faune a flore

Zajímavé faktory o faune a flore

Plitvické jazerá sú známe svojou bohatou faunou a flórou, ktorá láka turistov z celého sveta. Táto národná park v Chorvátsku ponúka množstvo zaujímavostí pre milovníkov prírody. Tu je 15 fascinujúcich faktov o Plitvických jazerách, ktoré vás prekvapia:

 • Modrý vodopád – Modrý vodopád je jedným z najkrajších a najfotogenickejších vodopádov v tomto národnom parku.
 • Divoké zvieratá – Na území Plitvických jazier žijú divoké zvieratá, vrátane medveďov, vlkov a srnčích.
 • Jazierka rôznych farieb – Vďaka rôznym minerálom a mikroorganizmom majú jazerá rôzne farby, od tyrkysovej po zelenú a modrú.

Stanovisko pre návštevníkov

Stanovisko pre návštevníkov

Vám záľubníkom krásnej prírody, Plitvické jazerá sú určite miestom, ktoré by ste na svoj zoznam museli zaradiť! Tu sú 15 zaujímavostí o tomto nádhernom chorvátskom národnom parku, ktoré vás určite prekvapia:

 • Jedinečný geologický výskyt: Jazerá sú tvorené vápencovými sedimentmi a vznikli v dôsledku procesu sedimentácie pri vxýskyte rieky Korany.
 • Modrá farba vody: Farba vody je tak intenzívne modrá, pretože má mimoriadne vysoký obsah vápnika a iných minerálov.
 • Ohromujúca rozloha: Plitvické jazerá sa rozkladajú na ploche 29 482 hektárov a pozostávajú z 16 jazier a množstva vodopádov.

Tajomstvo historických zaujímavostí

V Plitvických jazerách nájdete množstvo fascinujúcich zaujímavostí, ktoré vám môžu prekvapiť. Tento národný park v Chorvátsku patrí medzi najkrajšie prírodné pamiatky na svete a ponúka návštevníkom neuveriteľné scenérie.

Medzi najzaujímavejšie fakty o Plitvických jazerách patria:

 • 18 pravdepodobne najkrsnejsie jazera na svete
 • Zoznamenejte sa s ich slavne 16 jazernymi kaskadami
 • Skúste vyraziť k lokácii ominalnej Veľký Vodopád

Odporúčané aktivity pre turistov

Plitvické jazerá sú národným parkom v Chorvátsku, ktorý je známy svojou nádhernou prírodou a kryštálovo čistými jazerami. Ak plánujete návštevu tohto úžasného miesta, určite sa máte na čo tešiť. Tu je 15 zaujímavostí o Plitvických jazerách, ktoré vás môžu prekvapiť:

 • Kaskádové jazerá: Park pozostáva z 16 jazier, ktoré sú spojené kaskádami a vodopádmi, vytvárajúc jedinečný vodný systém.
 • Modrá, zelená a biela voda: Jazerá sa líšia vo farbe vody v závislosti od minerálnych látok a mikroorganizmov, ktoré sa v nich nachádzajú.
 • Chodníky a lávky: V parku sa nachádza viac ako 8 km chodníkov a lávok, ktoré vám umožnia preskúmať krásy Plitvických jazier zo všetkých uhlov.

Zaujímavosť Detail
Počet vodopádov Je viac ako 90 vodopádov v parku.
Flóra a fauna Nájdete tu množstvo endemických rastlín a zvierat.

Najlepší čas na návštevu Plitvických jazier

V Plitvických jazerách sa oplatí navštíviť v akomkoľvek ročnom období, ale najlepší čas na návštevu je jeseň. Tento obdobie ponúka nádhernú paletu farieb, keď sa lístie stromov mení na odtiene zelenej, oranžovej a červenej. Leto môže byť veľmi rušné a horúce, zatiaľčo zima môže priniesť krásne zasnežené scenérie.

Väčšina návštevníkov sa však zhoduje, že najlepšie je navštíviť Plitvické jazerá v období medzi septembrom a októbrom. Počas tohto obdobia nie je tak veľa turistov, poveternostné podmienky sú príjemné a farebná paleta prírody je v plnom prúde. Vhodný čas návštevy je takisto skoro ráno, keď ešte nie je príliš veľa ľudí a môžete si užiť pokojné a tiché okolie jazier.

Záverečné poznámky

Dúfame, že vás tieto 15 zaujímavostí o Plitvických jazerách prekvapili a inšpirovali k návšteve tohto nádherného prírodného územia. Nech sa tešíte na krásy, ktoré vás čakajú a čo nového sa pri návšteve týchto jazier môžete dozvedieť. Plitvické jazerá sú skutočne jedinečné a stojí za to ich preskúmať osobne. Ďakujeme, že ste sa s nami podelili o túto cestu po tomto nádherne divokom kúsku prírody. Pevne veríme, že váš zážitok z návštevy bude nezabudnuteľný. Takže neváhajte a vyrazte objavovať krásu Plitvických jazier!
15 zaujímavostí o Plitvických jazerách, ktoré prekvapili

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *