Fauna Plitvických jazier: Zvieratá, ktoré môžete stretnúť
|

Fauna Plitvických jazier: Zvieratá, ktoré môžete stretnúť

V horách Chorvátska sa nachádza jedno z najkrajších národných parkov na svete – Plitvické jazerá. Okrem svojich slávnych kaskád a jazier je tento úžasný kút prírody domovom bohatej fauny. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z divokých zvierat, ktoré môžete stretnúť pri prechádzke touto nádhernou krajinou. Pripravte sa na nezabudnuteľné stretnutie s divokými obyvateľmi Plitvíc!
Fauna Plitvických jazier: Pestrá rôznorodosť zvierat

Fauna Plitvických jazier: Pestrá rôznorodosť zvierat

Plitvické jazerá sú známe svojou bohatou a rozmanitou faunou. Pri návšteve tohto krásneho národného parku môžete stretnúť rôzne druhy zvierat. Medzi najčastejšie zvieratá, ktoré tu môžete pozorovať, patria:

 • Medveď hnedý – Obýva lesy okolo jazier a je symbolom divočiny v tejto oblasti.
 • Vlk sivý – Patrí medzi najväčšie šelmy v Európe a je obyvateľom blízkeho okolia jazier.
 • Jelen lesný – Často sa dá vidieť pri spomínaných jazerách, kde sa pasie na zeleni.

Ak máte šťastie a dobre sa pozorujete, môžete naraziť aj na vzácnejšie zvieratá, ako sú rýs ostrovid, los európsky či vydra riečna. Plitvické jazerá sú miestom, kde sa príroda a divoké zvieratá stretávajú v dokonalej harmónii.

Zviera Biológia
Medveď hnedý Veľký cicavec obývajúci lesy v okolí jazier. Môže vážiť až 300 kg.
Vlk sivý Šelma živiaci sa hlavne drobnými cicavcami a voľne žijúcimi kopytníkmi. Je známy svojou skupinovou štruktúrou a komunikačnými schopnosťami.
Jelen lesný Druh hlavonožca, ktorý je symbolom pralesov a lesných oblastí. Väčšina srnčína sa na nich živí.

Podľažná svet zvierat v národnom parku

V národnom parku Plitvické jazerá sa nachádza bohatá fauna, ktorá je jednou z najväčších atrakcií pre návštevníkov. Ak sa rozhodnete navštíviť tento úžasný park, môžete sa stretnúť s rôznymi zvieratami, ktoré sú charakteristické pre túto oblasť.

 • Medveď hnedý – Patria medzi najväčšie zvieratá, ktoré žijú v parku. Sú národným symbolom Chorvátska a majú svoje územie v bukových lesných oblastiach.
 • Rys ostrovid – Tento plachý a tajomný druh mačky sa tiež vyskytuje v národnom parku Plitvické jazerá. Je známy svojou krásnou srsťou a rýchlym pohybom.
 • Jelen lesný – Jeden z najpočetnejších druhov v parku, ktorý sa často dá pozorovať pri prechádzkach okolo jazier.

Okrem týchto populárnych zvierat môžete mať šťastie vidieť aj iné druhy ako divé mačky, divé prasa, líšky a rôzne vtáky, ktoré žijú v nádhernej prírode parku Plitvické jazerá.

Najčastejšie druhy zvierat v Plitvických jazerách

V Plitvických jazerách môžete stretnúť bohatú faunu zvierat. Medzi najčastejšie druhy patria:

 • Los – majestátny jelen, ktorého môžete vidieť prechádzať sa po okolitých lúkach a lesných porastoch.
 • Medveď hnedý – veľký a silný medveď, ktorý je domovom v hlbokých lesoch a vrcholoch Plitvických jazier.
 • Vlčiak sibírsky – elegantný a rýchly predstaviteľ zvieracej ríše, ktorého môžete zahlásiť podvečer v blízkosti horských potokov.

Zviera Miesto obývania
Los Lúky a lesné porasty
Medveď hnedý Hlboké lesy a vrcholy
Vlčiak sibírsky Horské potoky a lúky

Sledovanie vtákov a vzácnych druhov v parku

V parku Plitvických jazier sa nachádza bohatá fauna rôznych druhov zvierat, ktoré môžete stretnúť počas svojej návštevy. Medzi najčastejšie zvieratá patria:

 • Los
 • Jelen
 • Diviak
 • Medveď hnedý

Tieto zvieratá žijú vo voľnej prírode parku a sú dôležitou súčasťou ekosystému tohto úžasného miesta. Ak máte šťastie, môžete sa s nimi stretnúť pri prechádzke po krásnych chodníkoch a vychutnať si ich divú krásu.

Los Štíhly a majestátny, zvieratá veľkosti kone s veľkými parohmi.
Jelen Typické pre svoje majestátne parohy a zelenohnedú srsť.
Diviak Divé prasa s hustou srsťou a ostrými zubami.
Medveď hnedý Mohutné zviera so silnými labami a hnedým kožuchom.

Zvieratá ohrozené výhľadom na rozvoj turizmu

Zvieratá ohrozené výhľadom na rozvoj turizmu

Fauna Plitvických jazier: Zvieratá, ktoré môžete stretnúť

V národnom parku Plitvické jazerá sa nachádza bohatá fauna, z ktorej si môžete vychutnať pozorovanie počas vášho návštevy. Medzi najčastejšie zvieratá, ktoré môžete stretnúť v tomto úžasnom prírodnom prostredí patria:

 • Medveď hnedý: Symbol pralesov, ktoré sa nachádzajú v okolí Plitvíc, medveď hnedý je možné stretnúť hlavne v horských oblastiach národného parku.
 • Rys ostrovid: Zriedkavý druh mačky, ktorý obýva lesy a kopcovité zóny národného parku a je známy svojimi ostrými zubami.
 • Jelen lesný: Častý obyvateľ pralesov a horských lúk, jelen lesný je jedným z najpočetnejších zvierat v národnom parku Plitvické jazerá.

Zviera Obydlie
Rys ostrovid Lesy, kopcovité zóny
Jelen lesný Pralesy, horské lúky

Tipy na bezpečné pozorovanie divočiny v Plitvických jazerách

Tipy na bezpečné pozorovanie divočiny v Plitvických jazerách

Plitvické jazerá sú známe pre svoju bohatú faunu a jedinečné prírodné prostredie. Pri návšteve tohto národného parku môžete stretnúť širokú škálu divokých zvierat, ktoré žijú v okolí jazier a lesov. Niektoré z najbežnejších zvierat, ktoré môžete stretnúť v Plitvických jazerách, sú:

 • Vydry
 • Divé mačky
 • Medvede
 • Jeleny
 • Lišky

Je dôležité si uvedomiť, že tieto zvieratá sú divoké a môžu byť nebezpečné, ak sa k nim príliš priblížite. Preto je dôležité dodržiavať bezpečnú vzdialenosť a neohrozovať ich prirodzený životný prostredie. Ak sa na nejakého divého tvora narazíte, je vždy najlepšie zachovať pokoj a nevyprovokovať ho.

Kľúčové poznatky

Dúfame, že tento článok vám poskytol zaujímavý pohľad na bohatú faunu Plitvických jazier a inšpiroval vás k ich návšteve. Nech už sa rozhodnete stretnúť krásne zvieratá tohto národného parku alebo len obdivovať ich z diaľky, jedno je isté – príroda vám tu určite ponúka neobyčajný zážitok. Buďte pripravení na to, že každý krok môže priviesť nečakané stretnutia s divokou krásou prírody. Užite si to a dúfame, že sa zamilujete do Plitvických jazier rovnako ako my!
Fauna Plitvických jazier: Zvieratá, ktoré môžete stretnúť

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *