Kde je Trogir? Objavte perlu Dalmácie na mape
|

Kde je Trogir? Objavte perlu Dalmácie na mape

Ak ste sa niekedy pýtali, kde sa nachádza krásny Trogir v Chorvátsku, máme pre vás odpoveď! V tejto článku vám predstavíme túto úžasnú destináciu v Dalmácii a pomôžeme vám objaviť jej poklady na mape. Takže choďte s nami do tejto fascinujúcej časti sveta a zažite neopakovateľné dobrodružstvo v tejto malebnej časti Dalmácie.
Kde presne sa nachádza mesto Trogir?

Kde presne sa nachádza mesto Trogir?

Trogir je malé historické mesto na pobreží Dalmácie v Chorvátsku. Nachádza sa na ostrove Čiovo, ktorý je spojený s pevninou mostom, len 27 km od Splitu. Trogir leží pri krásnom Jadranu a je zároveň zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Prečo navštíviť Trogir? Tu je pár dôvodov:

 • Úchvatná historická architektúra vrátane katedrály sv. Lovre a hradieb z 15. storočia.
 • Pohodlná poloha pre výlety do okolitých ostrovov ako Hvar, Brač alebo Šolta.
 • Kulinárske zážitky s tradičnou chorvátskou kuchyňou a príjemnými reštauráciami pri mori.

Najbližšie letiská: Vzdialenosť:
Letisko Split 6 km
Letisko Zadar 134 km

Historický význam Trogiru v kontexte Dalmácie

V Dalmácii sa nachádza jedno z najkrajších historických miest Chorvátska – Trogir. Svojimi úzkymi uličkami, kamennými palácmi a nádhernou katedrálou je Trogir skutočnou perlovou Dalmácie. Tento historický mestský komplex je zároveň zapísaný na zozname UNESCO a je jedným z najnavštevovanejších miest v tejto oblasti.

Medzi hlavné historické pamiatky Trogiru patria:

 • Katedrála sv. Lovre
 • Kloster sv. Nikole
 • Radnica

Poloha Popis
Stred mesta Historické jadro Trogiru, kde sa nachádzajú hlavné pamiatky
Ostrov Čiovo Prirodzené pokračovanie mesta s krásnymi plážami

Trogir je ideálnym miestom pre objavovanie histórie, relaxáciu na pláži a ochutnávanie tradičnej dalmátskej kuchyne. Nechajte sa očariť krásou tohto malebného mesta a objavte jeho historický význam v kontexte celej Dalmácie.

Atrakcie a pamiatky, ktoré treba vidieť v Trogire

Trogir je úchvatné mesto na pobreží Dalmácie v Chorvátsku, známe svojou starovekou architektúrou a bohatou históriou. Nachádza sa len kúsok od Splitu a patrí medzi najkrajšie destinácie v regióne. Ak plánujete navštíviť Trogir, nezabudnite si pozrieť tieto atrakcie a pamiatky, ktoré stoja za to vidieť:

 • Katedrála sv. Lovre – Majestátna gotická katedrála, zapisaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
 • Radnice – Nádherný renesančný palác s výhľadom na historické centrum mesta.
 • Kamenná brána – Symbol Trogiru, ktorý vás uvíta pri vstupe do starého mesta.

ATRAKCIA/PAMIATKA VYHĽADKY
Katedrála sv. Lovre Úchvatná gotická architektúra
Radnice Renesančný palác s panoramatickým výhľadom
Kamenná brána Symbolický vstup do starého mesta

Nezabudnite si užiť atmosféru Trogiru, prejsť sa po úzkych uličkách a ochutnať miestne jedlá v tradičných reštauráciách. Toto malebné mesto vás určite očarí svojou krásou a bohatou históriou.

Tipy na stravovanie a ubytovanie v Trogire

Tipy na stravovanie a ubytovanie v Trogire

Trogir je malebné mesto nachádzajúce sa na pobreží Jadranu v Chorvátsku. Svojou bohatou históriou a zachovalou architektúrou je považované za jedno z najkrajších miest v Dalmácii. Ak sa rozhodnete navštíviť tento klenot, určite si užijete nezabudnuteľné zážitky a skvelú dovolenku.

Tu sú niektoré užitočné :

 • Skúste tradičné miestne jedlá – Vychutnajte si lahodné špeciality chorvátskej kuchyne, ako sú dalmátske pljeskavice, čierne risotto alebo čerstvé morské plody.
 • Ubytovanie priamo v centre mesta – Vyberte si hotel alebo apartmán v historickom centre Trogiru a užívajte si krásne výhľady na starobylé budovy a úzké uličky.
 • Prechádzka pozdĺž námestia – Nevynechajte prechádzku po námestí Sv. Jána a obdivujte historické pamiatky ako Katedrálu sv. Lovre a vežu sv. Marka.

Pláže a prírodné krásy v okolí Trogiru

Pláže a prírodné krásy v okolí Trogiru

Trogir je malebné historické mesto na pobreží Chorvátska, nachádzajúce sa medzi Splitom a Šibenikom. Jeho odľahlá poloha v blízkosti Jadranu mu poskytuje prístup k niektorým z najkrajších pláží a prírodných krás v regióne.

V okolí Trogiru nájdete niekoľko úchvatných pláží, ktoré sú ideálne pre oddych a slnenie. Medzi najpopulárnejšie patria pláž Čiovo, pláž Pantan a pláž Medena. Tieto pláže sa vyznačujú krištáľovo čistým morom a jemným pieskom, čo ich robí obľúbenými miestami medzi turistami i miestnymi obyvateľmi.

Okrem pláží môžete v okolí Trogiru tiež objaviť úchvatné prírodné krásy, ako sú národný park Krka alebo Riviéra Makarská. Tieto miesta ponúkajú bohatú faunu a flóru, impozantné vodopády a nádherné lesy, ktoré sú ideálne na prechádzky a výlety. Ak hľadáte kombináciu krásnej prírody a pokojného prostredia, Trogir a jeho okolie sú bezpochyby správnou voľbou.

Doprava do Trogiru: Najlepšie spôsoby, ako sa tam dostať

Doprava do Trogiru: Najlepšie spôsoby, ako sa tam dostať

Trogir je krásne mesto na pobreží Chorvátskej riviéry, nachádzajúce sa len pár kilometrov od Šibeniku. Svojou historickou architektúrou a úžasnou atmosférou je Trogir jedným z najmalebnejších miest Dalmácie. Pre tých, ktorí sa chystajú navštíviť toto úžasné miesto, je dôležité vedieť, ako sa tam dostať.

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa dopraviť do Trogiru, a je dôležité vybrať ten najlepší pre vaše potreby a preferencie. Ak sa pripravujete na cestu do Trogiru, tu sú niektoré možnosti, ktoré máte k dispozícii:

 • Letecky: Najrýchlejší a pohodlný spôsob, ako sa dostať do Trogiru, je cez letisko v Splitu, ktoré je vzdialené len asi 5 km od mesta.
 • Autobusom: Ak preferujete cestovanie autobusom, existujú pravidelné spoje zo Splitu a ďalších miest v Chorvátsku do Trogiru.
 • Automobilom: Pre tých, ktorí majú radi slobodu pohybu, cestovanie do Trogiru autom je ďalšou možnosťou. Môžete si prenajať auto a preskúmať okolitú krajinu podľa vlastného času a plánu.

Aktivity a zážitky pre návštevníkov v Trogire

Aktivity a zážitky pre návštevníkov v Trogire

Trogir je malebné prímorské mesto nachádzajúce sa na pobreží Chorvátska. Tento historický klenot, zaznamenaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, ponúka návštevníkom množstvo zaujímavých aktivít a zážitkov.

Pre tých, ktorí radi objavujú históriu a kultúru, mesto Trogir ponúka prehliadky starovekých pamiatok, ako je Katedrála sv. Lovre či pevnosť Kamerlengo. Milovníci prírody môžu preskúmať okolité pláže a vychutnať si nádherné výhľady na Jadran z kopca sv. Mikuláša. Pre tých, ktorí túžia po adrenalínových zážitkoch, je k dispozícii široká ponuka vodných športov ako potápanie, plachtenie alebo rybolov.

 • Prehliadky historických pamiatok
 • Vodné športy na Jadranskom mori
 • Objavovanie miestnych pláží a výlety do prírody

Kľúčové poznatky

V tomto článku sme preskúmali Trogir, jedno z najúžasnejších miest v Dalmácii. Trogir je historické mesto so živou atmosférou a bohatou kultúrou. Jeho poloha na pobreží Jadranu a jeho bohatá história robia z tohto miesta skutočný skvost. Ak hľadáte miesto na dovolenku plné pamiatok, krásnej prírody a chutnej kuchyne, Trogir je pre vás tou správnou voľbou. Takže neváhajte a objavte krásy Dalmácie na mape!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *